Ochrona danych osobowych

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Zgoda  

Objawowe guzki tarczycy powodują dolegliwości estetyczne i objawy ucisku, które, jeśli nie są odpowiednio leczone, mają silny negatywny wpływ na jakość życia.

Czym jest choroba guzkowa tarczycy?

Guzki tarczycy są jednym z najczęstszych schorzeń tarczycy, gruczołu dokrewnego w kształcie motyla, regulującego wiele funkcji fizjologicznych, w tym metabolizm, poprzez dwa wytwarzane hormony – tyroksynę (T-4) i trójjodotyroninę (T-3). Problemy z tarczycą, dość powszechne zwłaszcza u kobiet, występują częściej na obszarach o niskiej zawartości jodu: dlatego lekarze zalecają wakacje nad morzem od najmłodszych lat, jeśli to możliwe, ponieważ jest ono bogate w tę substancję, której nie powinno brakować w naszej diecie.

Jeśli chodzi o sam guzek tarczycy, jest on zaokrąglonym guzem, który może być pojedynczy lub wielokrotny (w tym przypadku mówimy o wolu wieloguzkowym) i jest jedną z najczęstszych chorób tarczycy. Guzki tarczycy są bardzo częstym schorzeniem, zwłaszcza u kobiet i osób starszych; w rzeczywistości około 50% populacji rozwinie w ciągu swojego życia guzek tarczycy, który bardzo często pozostaje niewykryty i nie powoduje żadnych problemów. Większość guzków tarczycy nie jest rakowata i nie wpływa znacząco na funkcjonowanie tarczycy. Łagodne neoformacje mogą być stałe, torbielowate (wypełnione cieczą) lub mieszane. Ogólnie rzecz biorąc, są one niewielkie, do tego stopnia, że w wielu przypadkach guzki tarczycy są całkowicie bezobjawowe i wykrywa się je przypadkowo; mogą również mierzyć kilka centymetrów i powodować problemy uciskowe powodujące zmiany wyglądu szyi.

disegno-tiroide-eng

Symptomy

Większość guzków tarczycy jest bezobjawowa i jest wykrywana przypadkowo podczas rutynowych badań lub testów pod kątem innych objawów. Większość guzków tarczycy nie jest rakowata i nie wpływa znacząco na funkcjonowanie tarczycy.

Jednak w niektórych przypadkach guzki mogą się powiększać do punktu, w którym:

  • są widoczne na zewnątrz, zmieniając wygląd gardła;
  • są wykrywalne przez badanie dotykowe;
  • uciskają drogi oddechowe lub przełyk, powodując problemy z przełykaniem, ból podczas poruszania szyją i odchylenie tchawicy.

W takich przypadkach należy zwrócić się o pomoc medyczną, aby ocenić możliwe rozwiązania terapeutyczne w celu zmniejszenia objawów związanych z wielkością i położeniem guzków tarczycy.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter