Ochrona danych osobowych

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji

Zgoda  

Nowe wytyczne odnośnie praktyki klinicznej w zakresie zastosowania ablacji w leczeniu niezłośliwych guzków tarczycy

Przedstawiamy nowe wytyczne dotyczące praktyki klinicznej w zakresie wykorzystania ablacji pod kontrolą USG w przypadku niezłośliwych guzków tarczycy. Wytyczne te zostały opubikowane przez stowarzyszenie European Thyroid Association 2020.

Guzki tarczycy
Guzki tarczycy wykrywane są w badaniu USG w przypadku 50% u dorosłych kobiet i 30% u mężczyzn. Większość z nich ma przebieg łagodny z cytologicznego punktu widzenia. Zmiany te nie wywołują miejscowych objawów ani nie wymagają leczenia. Jednak spora liczba pacjentów czuje dyskomfort związany z uciskiem, skarży się ze względu na aspekty estetyczne. U wielu z nich pojawia się utajona lub jawna nadczynność tarczycy ze względu na autonomiczny nadczynny guzek tarczycy (AFTN). W krajach Europy tysiące pacjentów z guzkami przechodzi zabiegi chirurgiczne, pomimo że guzek jest łagodny. Większości pacjentów nie zaproponowano innych, niechirurgicznych możliwości terapii.

Termoablacja
Dzisiaj zabiegi pod kontrolą metod obrazowania można w niektórych przypadkach rozpatrywać jako alternatywne sposoby dla dobrze znanych metod leczenia. Termoablacja jest w stanie zmienić charakter łagodnych zmian występujących na gruczole tarczycowym, które z czasem narastają, aby zapobiegać powstaniu lub kontrolować objawy bez wywoływania niedoczynności tarczycy oraz minimalizować ryzyko komplikacji mogących pojawić się w związku z operacjami.
Ważne jest to, że po prawie 20 latach zastosowania klinicznego nie istnieją dowody na to, że techniki termoablacji powodują nowotwory tarczycy.

Klasyfikacja do zabiegu
Decyzja o zastosowaniu zabiegu termoablacji w leczeniu guzków tarczycy u pacjentów uwarunkowana powinna być następującymi kryteriami:
• Należy wykluczyć ryzyko powstania nowotworu oraz rozważyć zalety i wady wszystkich możliwych metod w uzgodnieniu z pacjentem.
• Nie należy stosować zabiegów termoablacji w celu zmniejszania objętości bezobjawowych guzków tarczycy, chyba że narastanie występuje na przestrzeni czasu, jest udokumentowane i istotne z klinicznego punktu widzenia.
• W przypadku objawowych guzków torbielowatych (lub głównie torbielowatych) ablasscja etanolem jest najchętniej wybieraną metodą ze względu na skuteczność, szybkie efekty oraz niski koszt. Można rozważać termoablację w przypadku nawrotu zmian torbielowatych po ablacji etanolem lub w przypadku szczątkowych guzków litych po zastosowaniu ablacji etanolem.
• Celem termoablacji jest całkowite zniszczenie guzka, aby redukować objawy i zapobiegać ponownemu ich pojawieniu się, przy zastosowaniu bezpiecznych procedur i minimalizując ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. W sensie ogólnym, guzki gąbczaste i złożone stanowią lepsze podłoże dla termoablacji niż guzki lite i zwarte.

Nowe wytyczne dotyczące stosowania zabiegów termoablacji
• Termoablacja niesie ze sobą niewielkie ryzyko poważnych i mniej istotnych powikłań, jednak skutki uboczne mogą być potencjalnie poważne.
Tym samym osoby operujące muszą przejść specjalne szkolenie w zakresie zabiegów leczenia tarczycy pod kontrolą USG.
• Efekty termoablacji mogą utrzymywać się latami. Możliwe jest również ponowne narastanie guzka, a decyzja o powtórzeniu zabiegu lub wybraniu innej opcji leczenia, na przykład zabiegu, musi zostać uzgodniona razem z pacjentem.
• Wśród dostępnych technik termoablacji kilka ośrodków przez długi czas stosowało termoablację laserową (LTA) oraz ablację prądem o częstotliwości fal radiowych (RFA), zapewniając przy tym trwałe i spójne wyniki.
• Dopiero niedawno zaczęto stosować ablację mikrofalową (MWA) w leczeniu guzków tarczycy i wymagana jest dalsza walidacja tego procesu, jak w przypadku HIFU.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter